عاشقانه ها

یک سایت سیستم وبلاگدهی تاپس بلاگ – ساخت وبلاگ رایگان دیگر

گت بلاگز کرمان با بوی بد دهان در ماه مبارک چه کنیم

یکی از مشکلاتی که اکثر روزه ‌داران در ماه مبارک رمضان با آن مواجه می‌ شوند، بوی تلخ دهان است که گاهی علاوه بر خود فرد، ممکن است اطرافیان او را نیز آزار دهد،

با بوی بد دهان در ماه مبارک چه کنیم

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، دکتر سعید صحبتی ، مدرس دانشگاه و مسوول واحد تحقیق و توسعه دانشگاه با اشاره به اینکه این مسئله جهت بعضی ها فقط به ماه رمضان منتهی نمی شودگفت : در بعضی افراد، بوی تلخ دهان در ماه های دیگر سال نیز وجود دارد.

وی افزود : باید توجه داشت که بوی بد دهان علل مختلفی از جمله بیماری های گوارشی نظیر زخم های معده که علت عمده ی آن هلیکوباکترپیلوری است می تواند باعث خروج بوی نامطبوع از دهان شودکه در این حالت، این بو با تجویز داروهای خاصی از سوی دکتر کنترل می شود.
وی خاطر نشا ن کرد : گاهی بوی بد دهان به علت زیاده روی در مصرف غذاها هست، آن هم غذاهایی که ترکیبات ناهمگونی با هم دارند.
وی یکی دیگر از علل بوی بد دهان را عدم استفاده از مسواک و نخ دندان دانست .
مسوول واحد تحقیق و توسعه دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت : بویی که در ماه مبارک رمضان از دهان خارج می شود، به علت نخوردن غذا است و هنگام نخوردن غذا، بدن جهت تولید انرژی به ذخایر چربی روی می آورد و طی سوختن چربی ها در کبد، کتون ها تولید می شوند که باعث ایجاد این بو می شوند.
این مدرس دانشگاه افزود : در روزهای اول ماه مبارک رمضان، به علت این که کبد آمادگی کافی را جهت سوزاندن مقدار زیادی چربی ندارد، این بو زیاد هست، ولی به تدریج که توانایی کبد جهت این کار زیاد می شود، مقدار کتون تولید شده است کم می شود.
صحبتی خاطر نشا ن کرد : آن چه باید به آن توجه داشت، این است که این بو طبیعی است و نیاز به راه و روش خاصی جهت درمان ندارد، فقط می توان با انجام اقداماتی از میزان آن کم کرد.
وی تصریح کرد : می توان با مصرف غذاهای خنک، نعناع یا بعضی سبزیجات خشک دیگر این بو را به طور موقتی از بین برد و در افرادی که بعد از خوردن سحری مسواک نمی زنند، به علت باقی ماندن غذاها در لا به لای دندان ها و در حفرات دهان این بو زیاد و نامطبوع تر هست.
وی در ادامه گفت : در طی روزهای معمولی به علت نوشیدن مایعات، آب و چای ، بزاق دهان پیوسته تازه می شود و این بو کمتر هست، ولی در روزه داری به علت این که امکان تازه شدن آب دهان کمتر هست، باقی ماندن غذاها در بین دندان ها همراه با تولید کتون ها، بوی بد بیشتری را ایجاد می کند.
دکتر سعید صحبتی افزود : در حالت روزه داری و گرسنگی طولانی مدت، بعد از گذشت چند ساعت که ذخایر قندی بدن تمام می شود، بدن جهت تولید انرژی به چربی ها روی می آورد و در اثر سوزاندن چربی ها، موادی به نام کتون در بدن ساخته می شوند که بوی آنها از راه تنفس خارج می شود، البته این عنوان در همه ی افراد، یکسان اتفاق نمی افتد و در بعضی ها زیاد و در بعضی دیگر کمتر است.
وی خاطر نشان کرد : بوی بد دهان در ماه رمضان، عمدتا به علت تولید ترکیبات کتونی است و ربطی به نوع ماده ی غذایی مصرفی در افطار و سحر ندارد.
مسئول واحد تحقیق و توسعه دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت : خوردن چربی ها و گوشت ها تاثیر چندانی در این امر ندارند، البته اگر میزان مواد قندی خورده شده است زیاد باشد، این بو کمتر خواهد بود.
وی افزود : در کل، ماهیت روزه این طور است که بدن باید چربی های اضافه را بسوزاند و یکی از مزایای روزه گرفتن هم همین هست، بعد نباید زیاد دلواپس بود، لیکن با گذشت وقت این بوی ناخوشایند، کمتر می شودو توصیه قابل توجه آن است که این بو در افراد چاق کمتر و در زن ها و فرزند ها زیاد است وهمچنین در افرادی که بدون سحری روزه می گیرند نیز زیاد است.

انتهای پیام/ح

واژه های کلیدی: دندان | دانشگاه | نخ دندان | افراد چاق | ماه رمضان | بوی بددهان | روزه | نخ دندان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog